a
HomeSEKTÖRLERZiraat Bankasının desteği ayakkabı üreticilerini sevindirdi

Ziraat Bankasının desteği ayakkabı üreticilerini sevindirdi

Ziraat Bankasının desteği ayakkabı üreticilerini sevindirdi

“Bu paket sektör oyuncularının derdine ilaç gibi gelecek. En ihtiyaç duyduğumuz dönemde gelen bu destek üreticileri, perakendecileri ve tüm sektör oyuncularını sevindirdi”
“Bu kapsamda ayakkabı sanayicileri olarak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. Çarkları döndürmek için elimizden geleni yapacağız. 2023 yılı için söz verdiğimiz 1,5 milyar dolar ihracat rakamına zor dönemimizde imdadımıza yetişen bu kredi paketi sayesinde ulaşacağız”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, Ziraat Bankası’nın hayata geçirdiği Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi ile en büyük isteklerinin gerçekleştiğini belirterek, “2023 yılı için söz verdiğimiz 1,5 milyar dolar ihracat rakamına zor dönemimizde imdadımıza yetişen bu kredi paketi sayesinde ulaşacağız.” dedi. Ziraat Bankası tarafından ayakkabı sektörüne destek sağlamak amacıyla Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi hayata geçirildi. TASD Yönetim Kurulu Başkanı Endican, ayakkabı sektöründe imalat, ticaret ve satış dahil olmak üzere faaliyet zincirinin tamamını kapsayacak şekilde tasarlanan kredi ürününe ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Üretim yapan ve istihdam sağlayan firmaların sektördeki konkordato ilanlarından olumsuz etkilendiğini anımsatan Endican, bunun üzerine Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği olarak harekete geçtiklerini ve sektörü bir araya getirerek değerlendirmeler yaptıklarını anımsattı. Endican, sanayiciler, perakendeciler ve sektörün tüm bileşenlerini buluşturdukları toplantılardan çıkan talepleri hükümet yetkilileri ile paylaştıklarını kaydederek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları Nureddin Nebati ve Osman Dinçbaş ile yaptıkları toplantılarda ayrıntıları paylaştıklarını anlattı.

“En büyük isteğimiz gerçekleşti”

TASD Yönetim Kurulu Başkanı Endican, hükümet yetkilileri ile paylaştıkları taleplerden bahsederek, şu ifadeleri kullandı: “Önerilerimiz arasında ilk sırada yer alan ve en önem verdiğimiz konu düşük faizli ve uzun vadeli sektörel finansman sağlanmasıydı. En büyük isteğimiz gerçekleşti. Bu konuda Ziraat Bankası kanalıyla, imalat, ticaret ve satış dahil olmak üzere faaliyet zincirinin tamamını kapsayacak şekilde tasarlanan ‘Ayakkabı İmalat ve ticareti değer kredisi” ürünü hayata geçirilmiştir. Bu çalışmayla, imalatçı firmalar, devam eden üretimlerini destekleyen, istihdamın devamlılığını ve artışını sağlayan finansmana, toptan ve perakende ticaret yapan firmalar ise uygun maliyetlerle kesintisiz ve vadeli mal alımı imkanı ile uygun koşullarda mal tedarik edip satış hacmini artırma imkanına kavuşacaklar”
Endican, Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi’nin sektör oyuncularının derdine adeta ilaç gibi geleceğini belirterek, en ihtiyaç duydukları dönemde böyle bir desteğin üreticileri, perakendecileri ve tüm sektör oyuncularını sevindirdiğini söyledi.

 “Kredi paketi ile 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağız”

Endican, bu kapsamda Türkiye ayakkabı sanayicileri olarak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini dile getiren Endican, şu açıklamalarda bulundu: “Sektör oyuncuları olarak bizler de çarkları döndürmek için elimizden geleni yapacağız. 2023 yılı için söz verdiğimiz 1,5 milyar dolar ihracat rakamına zor dönemimizde imdadımıza yetişen bu kredi paketi sayesinde ulaşacağız. Sağlanan bu finansman maddi olarak fayda sağladığı gibi sektörün moral motivasyonunu üst seviyeye taşımıştır. Bu vesileyle başta hükümet yetkililerimize, sektör mensuplarımıza ve Ziraat Bankası’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.