a
HomeSEKTÖRLERTelematik sistem hakkında bilmeniz gerekenler

Telematik sistem hakkında bilmeniz gerekenler

Telematik sistem hakkında bilmeniz gerekenler

Sürücülerin sürüş davranışlarını analiz edecek olan teknoloji, sürücülerin ani hızlanmasından frenlemesine, hız limiti aşımından sürüş süresine kadar edindiği verileri bir araya getirerek sürücülere özel bir sürüş skoru sunacak. Telematik, sürüş izleme teknolojisi sayesinde elde edilen sürüş skoru ile araç sigortası alanında kişiye özel primler ortaya çıkararak iyi sürücüleri ödüllendirecek. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, son dönemlerin en çok konuşulan sistemlerden biri olan telematik hakkında merak edilen soruların yanıtlarını kamuoyuyla paylaştı.

Telematik nedir?

Telematik sistem, gerçek zamanlı veri aktarımı sağlayan bir sürüş izleme teknolojisidir. Bu teknoloji, hız limiti aşımı, frenleme, hızlanma, dönüş, kasis veya çukur geçişi ve sürüş süresi gibi sürücü davranışlarını analiz eder ve kişiye özel bir sürücü profili oluşturur. Özellikle karayolu güvenliği çerçevesinde büyük fayda sağlayacak olan telematik teknolojisi, gelecekte daha güvenli bir trafik akışı getirecek ve sürücülerin hayatlarına büyük kolaylıklar sağlayacak.

Araçlarda telematik sistem nasıl işleyecek?

Telematik teknolojisi, genel olarak aracın konumunu ve sürücünün sürüş davranışlarını GPS teknolojisi sayesinde analiz edecek. Topladığı bilgiler ile sürücü profilini ve skorunu çıkaran sistem, sürücüye özel indirim imkanları sağlayarak iyi sürücüleri ödüllendirecek ve trafikte güvenli sürüş davranışlarını teşvik edecek.

Telematik sistem ile araç sigortası alanında neler değişecek?

Motorlu araçlarda çığır açacak olan telematik teknolojisi, araç sigortası alanında da birçok değişikliği beraberinde getirecek. Sürücünün araç kullanım davranışları göz önünde bulundurularak sürücü skoru oluşturacak sistem, araç sigortalarında kişiye özel prim ve indirim imkanları sağlayacak. Böylelikle sürücüler ne kadar iyi ve güvenli araç kullanırlarsa o kadar fazla indirimden faydalanabilecek.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.