a
HomeGÜNDEMTBMM heyeti Alvimedica’nın İtalya’daki Türk tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyaret etti

TBMM heyeti Alvimedica’nın İtalya’daki Türk tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyaret etti

TBMM heyeti Alvimedica’nın İtalya’daki Türk tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyaret etti

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ile beraberindeki heyet, tıbbi cihaz üreticisi Alvimedica’nın İtalyanın Verçelli kentinin Saluggia kasabasındaki Türk tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyaret etti.

Elitaş Başkanlığında komisyon üyeleri ile milletvekillerinden oluşan heyet, Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alatonun ev sahipliğinde, şirketin İtalya’daki faaliyetlerini yerinde inceledi.

Heyet, sağlık teknolojisine yönelik yatırımıyla “süper teşvik” kapsamında desteklenen Alvimedica’nın, yüksek teknoloji kullanılarak üretilen tıbbi cihazların üretim aşamaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Tıbbi cihazda ileri teknolojili üretim  hayranlık uyandırdı

Heyet Başkanı Mustafa Elitaş, fabrikadaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Alvimedica’nın İtalyadaki tesislerinde Türk bayrağının dalgalanmasından gurur duyduğunu ifade ederek, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi vekillerin fabrikada ileri teknolojiye dayalı üretimi incelemekten büyük heyecan yaşadığının altını çizdi. Yüz binlerce insanın kalp damarlarını açan stentlerin üretimini yerinde görme fırsatı bulduklarını anlatan Elitaş, İtalyadaki fabrikanın aynısının Trakya Çatalcada faaliyete geçtiğini ifade etti. Elitaş, şirketin Çatalcada sahibi olduğu tesisin yılda 1 milyon stent ürettiğini, bunun 500 bininin iç piyasada kullanılacağını, kalan kısmının da ihraç edilerek ülkeye döviz girdisi sağlanacağına dikkati çekti.

Alatonu tebrik eden Elitaş, “Bu tesisler dünyaya örnek olabilecek bir kalite ve kapasiteye ulaştığımızı gösteren örneklerden. Bu ürünlerin imalatında global pazarda iyi bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Bu üretimin en önemli unsurlarından birisi de böyle iş kadınlarının yolumuzu açacak olması.” diyerek, Alvimedicanın karşılayacağı her türlü sorunu da çözmeye hazır oldukları mesajını verdi.

Heyet ziyaretle ilgili olarak hayranlıklarını dile getirdi. Yüksek teknoloji ile üretimi yerinde incelemenin çok faydalı olduğunu belirterek, böyle bir tesisi ülkemize kazandırdıkları için Alaton’a  teşekkür ettiler. Özellikle emek yoğun bu üretimde kadınların aktif şekilde yer almasından da ayrıca etkilendiler. 

Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Alaton ise “Türkiyeye teknoloji transferi yapma isteğiyle yedi sene evvel bu tesisi satın aldık. Bir şirket kültürünü oluşturabildik. Biz teknoloji transferini birebir yaptık.” dedi. Şirketin Türkiyedeki tesislerinde 300, İtalyada ise 200 civarı kişinin çalıştığını aktaran Alaton, “Biz teknoloji transferini birebir yaptık.” diye konuştu.

Türkiyede insan kaynağı yeterli

Alaton, medikal cihaz üretiminde Türkiyede yeteri derecede mühendis ve insan kaynağının olduğunu vurguladı. Şirket yatırımlarını güçlendirerek, Türkiye’yi katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretim üssü haline getirme yolunda ilerleme kaydettiklerini dile getiren Alaton, eğitim ve bilgi paylaşımının teknoloji transferinin en önemli unsurlarından olduğunu ifade etti. Alaton, Çatalca’daki yeni fabrika yatırımında görev alan çalışanları, İtalya’daki tesislerde katma değerli tıbbi cihazlarda ileri teknolojiye dayalı eğitimlerle güçlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Alvimedica’nın tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyarette, AK Partiden Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, İstanbul Milletvekili İffet Polat, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Denizli Milletvekili Şahin Tin, CHPden Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, MHPden Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve İyi Partiden Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de hazır bulundu.

Tesisteki bilim insanları, heyete üretim ve geliştirdikleri son teknolojilere ilişkin bilgi verdi.

Alvimedica, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı tarafından nisan 2018’de ilan edilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamına dahil olan 19 firma arasında yer aldı.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.