a
HomeTÜRKİYETABA, ABD-TÜRKİYE ilişkilerinin 2019 karnesini yayınladı.

TABA, ABD-TÜRKİYE ilişkilerinin 2019 karnesini yayınladı.

TABA, ABD-TÜRKİYE ilişkilerinin 2019 karnesini yayınladı.

05.03.2019

Türkiyenin GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) Programından Çıkarılması 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Türkiyenin ekonomisinin artık geliştiğini belirterek, bazı ürünlerin ABDye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiyeyi ve Hindistanı çıkarmak istedi.

Bunun için Kongreye iki mektup gönderen Trumpın amacını ve Türkiyeye etkilerini Ekonomist-Yazar Mustafa Sönmez Euronews Türkçeye değerlendirdi.

İhracat konusunda Hindistanın tıpkı Çin gibi ABDye ekonomik bir tehdit oluşturduğunu ve bu nedenle listeden çıkarılmak istendiğini ancak Türkiyenin böyle bir durumu olmadığını ifade eden Sönmez, Trumpın bu adımının daha ziyade siyasi olduğunu belirtti.

08.03.2019

Pentagon: “Türkiye Rusyadan S-400 Alırsa Sonuçlar Ağır Olur”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Charles Summers, Türkiyenin Rusyadan S-400 hava savunma sistemleri almasının iki ülkenin askeri ilişkileri açısından ağır sonuçları olacağını söyledi.

Sözcü Summers, bu durumda Türkiyenin ABDden F-35 ve Patriot hava savunma sistemi almasının söz konusu olmayacağını dile getirdi.

Summers, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Summers, “Türkiye, S-400leri alırsa bunun askeri ilişkilerimiz bakımından ağır sonuçları olur. F-35 ve Patriotları almaları söz konusu olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Ağır Sonuç: “Türkiyeye F-35 ve Patriot Yok”

Bir gazetecinin, “Bir NATO müttefikine yönelik Ağır sonuçları olur. ifadesi ile ne demek istiyorsunuz?” sorusuna ise Summers, önceki sözlerini tekrarlayarak, “F-35 ve Patriotları alamayacaklar, bunu kastediyorum.” diye yanıt verdi.

21.03.2019

Washington Türkiye için hazırlanan F-35’leri Gözden Geçiriyor: “Teslimat Askıya Alınabilir”

Amerika Birleşik Devletleri Türkiye için üretilen F-35 savaş uçaklarının teslimat hazırlıklarını durdurabilir! Reutersa konuşan ABD’li yetkililer Türkiyenin hem Rus S-400 füze sistemini hem de Amerikan F-35lerine sahip olamayacağını ifade etti. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı ve Uluslararası Güvenlik İlişkileri Sorumlusu Katie Wheelbarger S-400ün bir bilgisayar olduğunu, F-35in de aynı şekilde bir bilgisayar olduğunu kaydederek “Kendi bilgisayarınızı rakibinizin bilgisayarına bağlamazsınız ve biz de tam olarak bunu yapmamaya çalışıyoruz” dedi.

11.04.2019

ABD Kongresine “Ermeni Soykırımı” Tasarıları Sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosuna, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasına ilişkin birer karar tasarısı sunuldu.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı ve California vekili Demokrat Adam Schiffin sunduğu karar tasarısında, “Temsilciler Meclisinin Ermeni soykırımını tanımayı ve anmayı ABD politikası olarak gördüğü” ifade edildi.

11.06.2019

Türkiyeye Yaptırım Çağrısı İçeren S-400 Karar Tasarısı ABDde Kabul Edildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Türkiyenin S-400’leri alması halinde F-35 programından çıkartılmasını ve ABDnin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yaptırımlarının devreye girmesini öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

F-35 meselesine ilişkin “ABD-Türkiye İttifakına Yönelik Endişelerin İfade Edilmesi” başlıklı kararda Türkiyeye Rus silahları satın almasından vazgeçmesi ve T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana da ABD-Türkiye ilişkilerini riske atabilecek şekilde Rusya ile askeri ilişkiler geliştirmekten kaçınması çağrısı yapılıyor.

29.06.2019

Trump-Erdoğan Zirvesinden Çıkan Sonuç Ne? Uzmanlar Görüşmeyi Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Japonyanın Osaka kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Erdoğan, Trump ile ikili görüşmesinde, S-400lerin Türkiyeye gelmesi durumunda yaptırım iddiaları hakkında konuştuklarını söyledi. Erdoğan, S-400 – F-35 gerginliği nedeniyle gündeme gelen ABDden Türkiyeye yönelik yaptırım iddialarına ilişkin, “Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” şeklinde konuştu.

03.07.2019

Erdoğanın “Güvence” İfadesine Rağmen ABDden S-400 Yaptırımı Sinyali; “Türkiyenin Her İki Sisteme Sahip Olmasına İzin Verilmeyecek.”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasında Japonyadaki G20 Zirvesnde “uzlaşıldığı mesajları verilen” S-400 yaptırımı konusunda Washintonun kararlı olduğu belirtiliyor.

Amerikalı hükümet yetkilileri, Washington yönetiminin T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın ABD Başkanı Donald Trumpın güvence verdiği ifadesine rağmen Ankaraya yaptırım uygulamaya hazırlandığını dile getirdi.

Erdoğan, Trump ile Japonyanın Osaka kentindeki görüşmesinin ardından Washingtonın Türkiyeye yaptırım uygulamayacağını, bu konuda güvence verildiğini söylemişti.

Aynı kaynaklar, Rus hava savunma sistemi S-400lerin teslimatının başlamasının ardından NATO müttefiki Türkiyenin F-35 programından çıkarılmasının beklendiğini de aktardı.

16.07.2019

Trumptan Ankaraya S-400 Tepkisi: “ABD Türkiyeye F-35 Savaş Uçaklarını Satmayacak”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, S-400ler konusunda Türkiyeye adil davranılmadığını söyledi. Trump Beyaz Sarayda gazetecilere yaptığı açıklamalarda Ankaranın ABDden Patriot almak istediğini ancak Washingtonın buna yeşil ışık yakmadığını belirtti.

Trump, Barack Obama döneminde Türkiyeye Patriotların satılmamasının yanlış olduğunu, bununla beraber, Rusyadan S-400 alması gerekçesiyle Türkiyeye F-35 savaş uçaklarını satmayacaklarını söyledi.

Trump, Rus hava savunma sistemi S-400lerin alımı sebebiyle Türkiye ile olan durumun “çok karışık ve zorlu” olduğunu dile getirdi. ABD Başkanı, Ankaradaki yetkililerle konuşmaya devam ettiğini kaydetti.

18.07.2019

Trump: “S-400 Konusunda Türkiyeye Şu An Yaptırım Düşünmüyorum”

Trump, Beyaz Sarayda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Oval Ofiste konuşan Trump, “Türkiyeye yaptırım getirecek misiniz?” sorusuna, “Hayır. Şu an Türkiyeye bir yaptırım arayışında değilim” yanıtını verdi.

Trumpın bu açıklamasından bir gün önce ABD Savunma Bakanlığı Türkiyenin Rusyadan S-400 savunma sistemi alması sonrası Ankaranın F-35 programından çıkarılma sürecinin resmen başladığını duyurdu. Pentagonla aynı gün, Beyaz Saraydan da “Türkiyenin S-400 satın alması F-35 programına katılımını imkansız kılıyor” açıklaması geldi.

22.08.2019

Türkiye: “Güvenli Bölgeye İlişkin Planın Birinci Aşamasının Başlatılmasında Anlaşma Sağlandı”

Türkiye ve ABD, Suriye sınırında güvenli bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılmasında mutabık kaldı. ABD, planın sınır güvenliği dışında IŞİD ile mücadelenin sürdürülmesini güvence altına alma ve koordine edilmeden yapılan askeri operasyonların da asgari düzeye indirilmesini sağlayacağını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, Bakan Akar Suriyede Fıratın doğusunda güvenli bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentileri ifade ederek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulması gerektiğini vurguladı. Görüşmede, planlamanın ileriki aşamalarını ele almak amacıyla askeri heyetlerin en kısa zamanda Ankarada tekrar bir araya gelmesi kararlaştırıldı.

28.08.2019

ABD Dışilişkiler Komitesinden Trumpa “Türkiyeye Yaptırım Uygula” Çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu, Rus hava savunma sistemi S-400lerin ikinci batarya malzemelerinin Türkiyeye sevkiyatının başlaması sonrası ABD Başkanı Donald Trumpa yaptırım çağrısı yaptı.

Dışilişkiler Komisyonu, salı günü sosyal medya paylaşımında “Başkan Trump, Türkiyeye S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle ABD yasalarının gerektirdiği gibi yaptırım uygulamalısın. Türkiye çıkarlarına en iyi şekilde ABD ortaklığı ile hizmet edebilir, Kremlin ile değil.” ifadelerini kullandı.

07.10.2019

Trump: “Türkiye Belirlediğim Sınırların Dışına Çıkarsa Ekonomisini Mahvederim”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Trump, Türkiyenin sınırı aşan bir hamlede bulunması durumunda ülke ekonomisini tamamen mahvedeceği tehdidinde bulundu. Başkan Trump daha sonra yaptığı başka bir açıklamada ise “Türkiyeye, ABDnin Suriyede insancıl olmayan bir uygulama görmesi durumunda ekonomilerinin büyük zarar göreceğini söyledim” dedi.

Türkiyenin Suriyenin kuzeydoğusuna operasyon planladığını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla görüşen Trump, Suriyeden çekileceklerini ve bölgedeki tutuklu IŞİD savaşçılarıyla Türkiye, Avrupa, Rusya ve Kürtlerin ilgilenmesi gerektiğini yazmıştı.

Trump bu paylaşımlarından bir kaç saat sonra da Türkiyenin kendi belirlediği sınırları aşamayacağı yorumunda bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Trump, “Daha önce de açık bir şekilde söylediğim gibi, tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim müstesna ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa (daha önce yaptığım gibi) Türkiye ekonomisini mahvederim. Türkiye, Avrupa ve diğerleri ile birlikte IŞİD savaşçıları ve ailelerine nezaret etmek zorundalar. ABD IŞİD halifeliğini tamamen ele geçirme dahil kendisinden beklenebileceklerin çok daha fazlasını yerine getirdi. Bazıları çok zengin olan bölge ülkelerinin kendi topraklarını koruma vakti geldi. ABD muhteşemdir” sözlerini kullandı.

07.10.2019

Pentagon: “Türkiyeye Keşif ve Gözlem Verilerinin Sağlanması Durduruldu”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiyenin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriyede Hava Görev Emrinden çıkarıldığını, Türkiyeye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, yaptığı açıklamada “Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emrinden çıkarıldı, Türkiyeye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu.” ifadelerini kullandı.

“Bunun hava sahasını Türkiyeye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya Gleason, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emrinden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor.” yanıtını verdi.

“ABD askerleri Türkiyenin önünde durmayacak”

Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trumpın Türkiyenin muhtemel operasyonu öncesinde Amerikan kuvvetlerinin bölgeden çekileceğine ilişkin kararını AA muhabirine değerlendiren bir savunma yetkilisi ise ABD askerlerinin, askeri olarak Türkiyenin önünde durmayacağını ifade etti.

Yetkili, Türkiyenin adımının başka sonuçları beraberinde getirebileceğini iddia etti.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Pentagonun Türkiyenin Suriyenin kuzeyine yönelik muhtemel operasyonuna destek vermeyeceğini ve parçası olmayacağını ifade ettiğini açıklamıştı.

08.10.2019

Senatör Grahamdan Ankaraya “Cehennemden Çıkma” İkinci Yaptırım Tehdidi

Türkiyenin Suriyeye yapmayı planladığı operasyona karşı gösterdiği tepkiyle öne çıkan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Ankarayı yine yaptırımla tehdit etti.

“Eğer Türkiye, Suriyenin kuzeyine girerse, bunu Kongrenin cehennemden çıkma yaptırımları takip edecektir. Kapsamlı, derin ve yıkıcı yaptırımlar.”

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi de yaptığı yazılı açıklamada kararın bölgenin güvenlik ve istikrarına tehdit oluşturduğunu, İran ve Rusyaya tehlikeli bir mesaj gönderdiğini ve müttefiklerimize ABDnin artık güvenilir bir ortak olmadığını gösterdiğini vurgulayarak Trumpı bu tehlikeli karardan geri dönmeye çağırdı.

10.10.2019

Kuzey Suriyeden Çekilme Kararı Sonrasında Trumpın Türkiye İle Olan İş İlişkileri Tekrar Gündemde

Başkan Donald Trumpın Pazar gecesi geç saatlerde ABD askerlerini Kuzey Suriyeden çekme kararı, Kongredeki Cumhuriyetçilerin ve Demokratların sert tepkilerine yol açtı. Aynı zamanda Amerikanın tüm dünyadaki müttefikleri arasında da alarm çanlarını çaldırdı.

Trump, ABD’nin bölgedeki askeri müdahalesine son verme vaadinin bir parçası olarak bu kararı savunurken, ülkesindeki sadık destekçileri bile bunun Türkiyeye büyük bir askeri harekata yeşil ışık yaktığı konusunda uyardı. Oradaki Kürt azınlık, IŞİD ile mücadelede ABDnin önemli bir müttefikiydi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefi konumunda.

15.10.2019

ABDnin Türkiye Yaptırımları Neleri Kapsıyor?

Trumpın Twitter hesabından duyurduğu ve Suriyenin istikrarsızlaşmasında katkısı olduğu öne sürülen kişi ve kurumlara yönelik uygulamaya koyacağı yaptırımların bir kısmı şöyle;

Türkiyenin eski ve mevcut hükümet yöneticilerinin ABDdeki mal varlıklarının dondurulması, el konulması.

Çelik ithalatı için gümrük vergisinin yüzde 50ye çıkarılması ve bunun mayıs ayından geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesi.

ABD Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin yürütülen müzakerelerin ivedilikle durdurulması.

ABD Hazine Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmezi yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı, Türk Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığının belirlediği finansal kurumlara kısıtlama getirilebilecek.

Suriyeli mültecileri zorla geri döndürmek isteyen, siyasi çözümü destekleme çabalarını engelleyen ya da kesintiye uğratan eylemleri destekleyen ya da yapan kişiler de yaptırımlardan etkilenecek.

16.10.2019

İbrahim Kalın: “ABDnin Yaptırımlarına Misliyle Karşılık Veririz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Türkiye’nin Esad rejimiyle resmi olarak bir görüşme, teması olmadığını belirtti ve ABD’nin yaptırım kararına misliyle karşılık verileceğini söyledi.

“Esad rejimiyle bir temas kurulup kurulmadığına ?” ilişkin bir soru üzerine Kalın, “Bizim Esed rejimiyle resmi olarak bir görüşme, temasımız yok.” dedi.

ABD’den olası yaptırımlarla ilgili olarak ise Kalın: “Misliyle karşılık veririz. Onların bir çalışması varsa, elbette Türkiye Cumhuriyeti bunu karşılıksız bırakmayacaktır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın toplantısından satırbaşları kısaca şöyleydi:

-“Barış Pınarı Harekatı, birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur.”

-“Amerikadaki Evanjelik kitlenin PYD/YGPyi savunur hale gelmesi yakın siyasi tarihin en büyük ironilerinden bir tanesi.”

-“Suriyede ayrılıkçı gündemi olan Marksist, Leninist bir terör örgütünü Teksastaki Utahtaki bir Evanjelistin savunuyor olması, bunu da oradaki Hristiyanları koruma güdüsüyle yaptığını iddia etmesi gerçekten çok ilginç bir duruma işaret.”

-“(Münbiçteki gelişmeler) Orada Amerikan bayrağının yerine Rus bayrağının geçip, PYD/YPGnin, bir başka gücün kontrolü altında olması kabul edilebilir bir şey değil.”

-“(PYD/YPG) Bugüne kadar Amerikan himayesinde, Amerikan bayrağı altında buraları adeta talan eden, kendi kendilerine buraların hükümdarlığını ilan eden örgütler artık bu rahatlığı bulamayacaklardır. Türkiye bu konuda son derece kararlıdır.”

-“Yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın, ABD Başkan Yardımcısını kabul etmesi planlanmakta. Şu anda bir değişiklik öngörülmüyor.”

-“Barış Pınarı Harekatı hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edecektir.”

-“Biz 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ülkemizde ev sahipliği yaparken, yaklaşık 3 milyona yakın Suriyeliye de Suriye tarafında yardım ediyoruz. Yani 7 milyona yakın Suriyeli, Türkiyenin koruması altında bulunuyor. Bu Suriye nüfusunun yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Bunu yapabilen başka bir ülke var mı?”

-“(Suriye) Oradaki demografik yapıyı bozan ne Türkiyedir ne de Barış Pınarı Harekatıdır. Demografik yapıyı bozan YPG/PYDnin kendisidir.”

23.10.2019

ABD Başkanı Trump: “Erdoğan Doğru Olan Yaptı, Türkiyeye Uygulanan Yaptırımlar Kalktı”

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın ülkesi adına doğru olanı yaptığını belirterek, ABDnin Orta Doğuda farklı bir yolda ilerleyeceğini kaydetti. Trump, Türkiyeye uygulanan yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini de açıkladı.

Trumpın açıklamalarının hemen ardından ABD Hazine Bakanlığının internet sitesinde Türkiye Maliye Bakanlığı ve Savunma Bakanlığına uygulanan yaptırımların kaldırıldığı ifadeleri yer aldı. Açıklamada ayrıca Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Enerji Bakanı Fatih Dönmeze olan yaptırımların da kaldırıldığı belirtildi.

Suriye konusunda Beyaz Sarayda önemli açıklamalar yapan Başkan Trump, Türkiyenin Suriyede kalıcı ateşkes sözünü verdiğini hatırlatarak ABDnin bu sebeple son dönemde Ankaraya uyguladığı yaptırımları kaldırdığını belirtti. Trump, “Bizi mutlu etmeyen bir gelişme yaşanmadıkça, yaptırımlar kalkacak.” diye konuştu.

26.10.2019

ABDli Yetkili: Washington Hala Türkiyeyi S-400lerden Vazgeçirmeye Çalışıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) görevli bir yetkili Washington yönetiminin Türkiyeyi Rus yapımı S-400 Hava Savunma Sistemlerinden vazgeçirmek için hala Ankara ile diyalog halinde olduğunu söyledi.

Adı gizli kalmak koşuluyla Reuterse konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi “Bu sistemlerin kapatılması, geri gönderilmesi ya da yok edilmesi… Türkleri S-400lerden vazgeçirmek için hala çalışmalar yapılıyor.” diye konuştu. Bu durumun ABD için sorun teşkil ettiğini belirten yetkili, “Ara buluculuk, farklı adreslerin bulunması ve uzlaşmacı tavır… Tüm bunlar ele alınıp değerlendiriliyor.” dedi.

Amerikalı yetkililer temmuz ayında Türkiyeye getirilen S-400 bataryalarının henüz açılmadığının da bilincinde olduklarını söyledi.

Rus yapımı S-400lerin Ankaraya teslimatı sonrası ABD Temsilciler Meclisi olağanüstü toplanmış ve Türkiyenin F-35 projesindeki üyeliği askıya alınmıştı. ABDde F-35 jetlerinin eğitimini alan Türk pilotlarsa Türkiyeye geri gönderilmişti.

29.10.2019

Çavuşoğlundan ABDye Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı Tepkisi: “Utanç Verici Bir Karar”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan Ermeni soykırımını tanıma yasa tasarısının Amerika Birleşik Devletleri (ABD)Temsilciler Meclisinde kabul edilmesine sert tepki gösterdi.

Çavuşoğlu “utanç verici bir karar” diyerek ABDli vekilleri eleştirdi. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kabul edilen Ermeni soykırımı yasa tasarısını “sıfır ve hükümsüz” olarak niteledi.

Bakan Çavuşoğlu, “Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; hükümetimizin ve halkımızın gözünde yok hükmündedir.” ifadelerini kullandı.

02.11.2019

Başkan Trump: “Cumhurbaşkanı Erdoğanla İyi İlişkilerimiz Var”

Cumhurbaşkanı Erdoğanın 13 Kasımda yapılması planlanan Beyaz Saray ziyaretinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ilişkin Trump, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi ilişkilerimiz var. (ABD ve Türkiyenin Suriyenin kuzeydoğusunda yaptığı anlaşma) Ateşkes çok iyi uygulandı.” açıklamasında bulundu.

Trump, Suriyedeki ABD askerlerinin evlerine dönmesini istediğini vurgulayarak, “(Türkiye-Suriye sınırı) Sınırı başkaları kontrol etsin. Biz petrolü güvence altına aldık. Petrolü seviyorum. Kürtler ile çalışıyoruz. Türkiye ile çalıyoruz. Birçok ülke ile çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kendisi hakkında açılan azil soruşturmasını da “düzmece” olarak nitelendiren Trump, “Yanlış hiçbir şey yapmamış bir başkanı azledemezsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

04.11.2019

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Gezisini İptal Edebilir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 13 Kasımda yapılması planlanan ABD gezisini, Temsilciler Meclisinde kabul edilen Ermeni soykırımı iddiaları nedeniyle iptal edebileceği belirtildi.

Reuters haber ajansına konuşan isminin açıklanmasını istemeyen üç Türk yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğanın Temsilciler Meclisinin kararına tepki olarak Trumpın davetini geri çevirebileceğini aktardı.

Erdoğanın gezisine ilişkin henüz son kararın verilmediğini belirten Türk yetkililer, Temsilciler Meclisinin kararının ziyareti gölgelediğini ve gezinin şimdilik beklemede olduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca, Suriyenin kuzeyine yönelik operasyon ve Ankaranın S-400 alımı nedeniyle ABD Kongresindeki öfkeye rağmen Trump ile Erdoğan ilişkilerinin güçlü olduğunu dile getirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Ermeni soykırımı iddialarını resmen tanıyan bir karar tasarısını kabul etmiş, tasarı 11e karşı 405 oyla Temsilciler Meclisinden geçmişti.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.