a
HomeGÜNDEMSOSYAL MEDYA VE MARKA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA VE MARKA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA VE MARKA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA VE MARKA YÖNETİMİ

 

 

Günümüzde A’dan Z’ye herkes sosyal medya kullanabilmekte fakat önemli olan bize sunulan imkaları doğru bir şekilde  kullanabilmektir. Günün büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada vakit geçirir hale geldik ve bu sebeple de sosyalleşme aracı olan bir platform haline geldi. Bu konuda   markalar sosyal medyanın gücünü ve önemini fark etmiş durumda. Özellikle marka adını dünya genelinde duyurmak isteyen firmalar sosyal medyanın tüm nimetlerinden faydalanarak bu işi başarıyor. Çünkü internet üzerinden belli kitlelere ulaşmak klasik yöntemlerden daha kolay ve daha az masraflı. Üstelik hedefe ulaşmanızda oldukça etkili bir yöntem ve hata payı çok az. Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde e-ticarette İnstagram’ın çok önemli bir rol oynadığını fark eden firmalar markalarına bu yönde yatırım yapmaya başlamış durumda. 

Peki nedir bu doğru kullanım hep birlikte bakalım.
 
 Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?
 
1-FOTOĞRAF SEÇİMİ VE KULLANILAN METİN
İnsanlar sosyal medyada vakit geçirirken dikkat çeken görsellere daha çok önem vermektedir. Bu sebeple paylaşılan içeriklerin kaliteli olması oldukça önemli. Yayınlanan tüm içeriklerin yüksek çözünürlüklü olması gerekir.
Fotoğrafların yanı sıra kullanılan metinlerinde dikkat çekici olması oldukça önemli. Fotoğrafın içeriği hakkında bilgi verecek nitelikte açıklayıcı bir metin olmalı. Sıradan metinlerin yerine yaratıcı çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz.

2- HASHTAG KULLANIMI

Hashtag, (#) sembolü ile kullanılan, boşluksuz şekilde yazılıp içeriklerin daha fazla kişiye erişmesine sağlayan söz öbeklerine verilen addır. Paylaşımlarınızın daha çok etkileşimin görmesine yardımcı olur.Hashtag eklerken dikkat etmeniz gereken kısım konu ile ilgisi olan hashtagleri az, öz ve doğru kullanmaktır. Az ve öz hashtag kullanmak sayfanızın kalitesini arttıracağı gibi, takipçi kazanmanıza ve keşfete düşmenize de yardımcı olacaktır. 

3-HEDEF KİTLENİN BELİRLENMESİ

Hedef kitlenin belirlenmesindeki en önemli etken paylaşım saatlerine dikkat etmektir. Özellikle bir marka sayfası yönetiyorsanız sabah ve mesai saatleri arasında paylaşım yapmamalısınız. Yapılan araştırmalara göre saat 08.00 ve 12.00 arasında yapılan paylaşımlar daha fazla etkileşim ve erişim almaktadır. Ayrıca 19.00’da yapılan paylaşımlar da mesai bitim saatine denk geldiği için erişim oldukça yüksektir.  İşletme hesabınızda bu etkileşim ve erişimi görebileceğiniz grafik hareketleri bulunmaktadır. Bu grafik hareketlerine göre planlamanızı yapmanız sayfanız için oldukça önemlidir.
 
4- REKLAM YÖNETİMİ KULLANMAK

Yapılan paylaşımın daha fazla kişiye erişebilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de şüphesiz reklam yönetimidir. Doğru yapılan bir reklam yönetimiyle çok fazla kişiye erişebilir,  müşterinizin size ve ürününüze verdiği tepkiyi kolaylıkla ölçebilirsiniz.
 

5- VİDEO VE GİFLERDEN YARARLANMAK

Düzenli olarak video ve gif paylaşımında bulunmak da olumlu etki almak isteyen firmalar için olmazsa olmazlardandır.

 

 

Hazal BİLGİNER

Marka Danışmanı

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.