a
HomeSEKTÖRLEROSRAM’dan otomobilleri yaşam alanına dönüştüren teknolojiler

OSRAM’dan otomobilleri yaşam alanına dönüştüren teknolojiler

OSRAM’dan otomobilleri yaşam alanına dönüştüren teknolojiler

Dünyanın önde gelen otomotiv aydınlatma şirketlerinden OSRAM, her yıl ocak ayında dünyanın pek çok yerinden gelen teknoloji meraklılarını buluşturan CES Fuarı’na bu yıl da damgasını vurdu. Görülebilen ve görünmeyen ışık teknolojisi alanında yenilikçi çalışmalarıyla
öne çıkan OSRAM, İsviçre merkezli Rinspeed’in elektrikli konsept aracı MetroSnap’i yeni nesil, en son teknoloji aydınlatma özellikleriyle donatarak, klasik otomobil deneyimini farklı bir boyuta taşıdı. MetroSnap, “kaykay” olarak bilinen şasisinin iki farklı gövde tipini veya “kapsülü” bağlamasını sağlayan benzersiz bir değiş-tokuş sistemine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Otomobiller sadece ulaşım aracı olmaktan çıkıyor

OSRAM’ın MetroSnap’te uyguladığı teknolojiler, otonom bir dünya yaratmada, dinamik ve insan merkezli aydınlatmanın yanı sıra kızılötesi ışık kaynaklarının sağladığı biyometrik uygulamaları kullanarak üçüncü yaşam alanını şekillendirmede geleceğe yön verecek. “Rinspeed ile sürüş deneyimini yeniden canlandıran muhteşem bir konsept araçta bir kez daha ortak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” diyen OSRAM Opto Semiconductors Otomotiv Başkan Yardımcısı ve Otomotiv Genel Müdürü Wolfgang Lex, “Aydınlatma gittikçe daha fazla sürüş deneyiminin merkezinde olacak ve OSRAM’ın teknolojileri, otomobillerin sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda dinlenmek, gençleşmek ve çalışmak için de bir yer olduğu yeni bir otomotiv geleceğinin gelişmesine yardımcı olacak.”
 

Kızıl ötesi lazer ile yoldan şaşmayan araçlar geliyor

OSRAM’ın MetroSnap’ın dışında uyguladığı yenilikçi teknolojilerden Eviyos, yolcular ve yayalar için değerli bilgiler ve uyarı sembolleri yansıtan binlerce ayrı ayrı adreslenebilir pikselden oluşuyor. Bir ışık darbesi bir nesneye çarptığında, aracın ışıktan nesneye olan mesafesini hesaplayarak frenleme gibi uygun eylemleri başlatan LİDAR Teknolojisi ise Kızıl ötesi lazer darbeleri kullanarak MetroSnapı yola yönlendirmeye yardımcı oluyor. Aracın önünde ve arkasında ve hatta diğer yol kullanıcılarıyla görsel iletişimini sağlayan akıllı LED plakalar da kişiselleştirilmiş sürüş deneyimini bir üst boyutuna taşıyor. 

Ruh haline uyum sağlayan, unuttuğunu hatırlatan izleme teknolojisi

MetroSnap’in iç aksamında kullanılan 3D yüz ve avuç tanıma sistemleri, yalnızca onaylı kişilerin araçta yolculuk etmesini sağlarken, akıllı ortam aydınlatması ve insan merkezli aydınlatma ise sürüşü daha keyifli hale getirmek ve kritik güvenlik özellikleri sunmak amacıyla tasarlandı. Otonom sürüşün ortaya çıkmasıyla, araçların içi sadece bir kabinden daha fazlası olacak, çalışacağımız ve rahatlayacağımız gerçek yaşam alanları olacak. OSRAM’ın iRGB LED aydınlatmaları kapsayan Osire ailesi gibi ortam aydınlatma çözümleri, yolcuların parlaklık ve sıcaklık tercihlerine uyum sağlayacak ve iç mekan aydınlatmasının her zaman ruh haline uyum sağlamasını sağlamak için insan merkezli aydınlatma özelliklerini içeriyor. Özel okuma lambaları, aracın okuma alanının dinamik ve optimum şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. MetroSnapın kabinini unutulmuş nesneleri taramak için VCSEL (Dikey Boşluk Yüzey Yayan Lazer) teknolojisini kullanan kabin içi izleme teknolojisi de geride bir şey kaldığında ya da unutulduğunda yolcuları bilgilendiriyor.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.