a
HomeSAĞLIKHava Kirliliği Artmaya Başladı, Tedbirinizi Alın

Hava Kirliliği Artmaya Başladı, Tedbirinizi Alın

Hava Kirliliği Artmaya Başladı, Tedbirinizi Alın

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de halkın önemli kısmı özellikle kış aylarında kirli hava soluyor. Kadın Sağlığı Derneği Başkanı Dr. Buğra Buyrukçu, verilere göre 81 ilin 56’sında yaşayanların uluslararası standartlar açısından kirli hava soluduğunu, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu anakentlerde acil önlem alınması gerektiğini söyledi. Fosil yakıtlar, ulaşım ve sanayinin tetiklediği hava kirliliğinin, insanların evlerinin içine kadar girdiğine dikkat çeken Dr. Buyrukçu, bunun da çok ciddi hastalıklara yol açtığını vurguladı.

Kazalardan Daha Çok İnsan Ölüyor

Her yıl hava kirliliğine bağlı nedenlerle hayatını kaybedenlerin sayının, trafik kazasında kaybedenlerden fazla olduğunu belirten Dr. Buğra Buyrukçu, “Verilere göre ülkemizde hava kirliliğine bağlı nedenlerle ölenlerin sayısı 50 binin üzerinde. Bu rakam, trafik kazalarında ölenlerin 6-7 katı” dedi. Dr. Buğra Buyrukçu, hava kirliliğine bağlı erken ölümlerin önüne geçmek için çok ciddi tedbirler ve yaptırımlara ihtiyaç duyulduğunu, yanı sıra kişilerin de bireysel önlemler alması gerektiğini kaydetti.

Omega-3, B, C, E İçerikli Beslenen

Dr. Buyrukçu, “Hava kirliliğinin direkt ya da dolaylı etkileri sonucu akciğer hastalıkları, kanser, inme gibi beyinle ilgili hastalıklar, şeker hastalığı, kimi romatizmal hastalıklar ve kas-sinir hastalıkları görülme sıklığı artmaktadır. Erkeklerde kısırlık, kadınlarda erken doğum riskini de arttıran hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biri ise sağlıklı beslenmektir. Omega-3, C, B, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri tüketmek, hava kirliliğine yol açan küçük partikül maddelerin etkilerini büyük oranda azaltmaktadır” diye konuştu.

Bu Besinleri Tüketmeye Çalışın

Somon başta olmak üzere Omega-3 ve E vitamini yönünden zengin balıkların, lahana, semizotu, ıspanak gibi sebzelerin, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin sıkça tüketilmesinin yerinde olacağını kaydeden Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti: “C vitamini için de portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, çilek, limon ve karalahana gibi besinler kontrollü olarak tüketilebilir. Hava kirliliğine karşı güçlü koruma sağlayan B vitamini içinse tam tahıllar, kırmızı ve beyaz et, baklagiller, yumurta, koyu yapraklı sebzeler, süt ürünleri gibi besinleri kontrollü tüketmek yerinde olacaktır. Yine zaman zaman yaptırılacak ozonterapi gibi tedavi yöntemleriyle toksin maddelerin vücuttan atılması sağlanabilir. ”

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.