a
HomeSEKTÖRLERBolgani Döner, mağazacılık ağını 5 yılda 400’e çıkarmayı hedefliyor…

Bolgani Döner, mağazacılık ağını 5 yılda 400’e çıkarmayı hedefliyor…

Bolgani Döner, mağazacılık ağını 5 yılda 400’e çıkarmayı hedefliyor…

Hesaplı uçuş konseptli havayolu şirketlerini örnek alan ve bu kapsamda tüm fazla maliyetleri ortadan kaldıran Bolgani Döner, yüzde 100 et döneri sadece 10 TLye satışa sunuyor. Büyüme hedefleri kapsamında mağaza zincirine yeni halkalar eklemeyi hedefleyen Bolgani Döner, bayilik modeli ile 5 yıl içinde 400 mağaza açmayı hedefliyor.

Farklı bir konseptle gıda sektöründe ilke imza attık

Gıda sektöründe bir ilk olarak geliştirdiği bu konseptle yüzde 100 yaprak et dönerin porsiyonunu sadece 10 TLye satan Bolgani Döner, Türkiyenin her yerine güvenilir lezzeti taşımayı amaçlıyor.

Oluşturdukları hizmet anlayışı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bolgani Genel Müdürü Sayın Sezgin Alp; “Konseptimiz, tıpkı ucuz havayollarında olduğu gibi sadelik ve uzmanlık üzerine kurulu. Yani maliyetlerimizdeki gereksiz her şeyi çıkarttık. Arzu etmediğiniz hiçbir şeye boşuna para vermiyorsunuz. Ürünün yanında sadece soğan veriyoruz. Self servis ile garson maliyetini de düşürdük. Tüm bunları yaparken de et kalitesini en yüksek seviyede tuttuk. Yüzde 100 yaprak etten, hiç kuzu yağı katmadan, dana eti ve yağını kullanarak döner yapıyoruz. Dönerimizde kesinlikle kıyma ve katkı maddelerinin hiçbiri bulunmuyor. Garson yok, sunumlarımız olabildiğince sade. Yan ürünlerden ettiğimiz tasarrufun tamamını döner fiyatına yansıtıyoruz ve piyasa da 25 TL’ye satılan yüzde 100 yaprak dönerin porsiyonunu, çok küçük bir kar marjı ile 10 TLden döner tutkunları ile buluşturuyoruz” dedi.

12 ayda sistem kendini amorti ediyor

Beş yıl içinde Türkiye genelinde 400 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Sayın Sezgin Alp şöyle devam etti; ” Bayi sisteminin günümüz ekonomi ve rekabet koşullarında çok değerli buluyoruz. Çünkü küreselleşen dünyada bireysel işletmelerin yerini sağlam temeller üzerine konumlandırılmış markalar alıyor. Bu noktada bayilik aracılığıyla pazardaki rekabete dahil olmak özellikle de bağımsız yatırımcılar için oldukça etkili bir yol olarak kabul ediliyor. Bayilerimiz ortalama 150 bin TL yatırımla işe başlıyor ancak 8-12 ay arasında sistem kendini amorti ediyor. Franchise bedelimiz 100 bin TL.  Bir bayinin ortalama cirosu aylık 30 bin TL.”

Et fiyatlarının yüksekliği nedeniyle pahalılaşan döneri yeniden yüzde 100lük kaliteyle ucuzlattıklarını ifade eden Sayın Alp Sezgin; “Şu anda şubelerimize her 30 saniyede bir müşteri giriyor. Yılı 20 milyon TL ciro ile kapatacağız. Amacımız kendi pazarımızda lider olmak, agresif büyüme planlıyoruz, bunu da işbirliği yaptığımız bayilerimiz aracılığı ile yapacağız. 250.000TL maksimum yatırım ile şubeyi açabiliyorlar” dedi.

Çiftlikten restorana kadar aracı yok

İstanbulda 20 milyon TLye döner üretimi için özel bir fabrika kurduklarına dikkat çeken Sayın Sezgin şu bilgileri verdi; “Etlerimizin tamamı kendi üretimimiz. Her aşama bizim kontrolümüzde. Ekstra aracılar olmadığı gibi çok her detayı çok titiz bir kontrolden geçiyor. Rakiplerimizden en büyük farkımız da bu. Maliyetlerin her aşaması bizim kontrolümüzde olduğu için en sağlıklı ve hesaplı ürünleri hem bayilerimize hem de son tüketicilerimize ulaştırabiliyoruz. Adımızın Bolgani olması da taşıdığımız misyondan geliyor. Bunun için sloganımızı ‘Bol et gani lezzet’ olarak belirledik. Büyüme ve yatırımlar kapsamında yıl sonuna kadar toplam çalışan sayımızın 150 kişiyi aşmasını öngörüyoruz. Restoranımıza giren müşterimiz 5 dakika içinde ürününü teslim alıyor. Online satış sistemine de kısa sürede başlayacak ve lezzeti teknolojiye entegre edeceğiz”

İyi dönerden et tadı ve kokusu gelir

Piyasadaki sahte ete karşı vatandaşları uyaran Serdar Alp, iyi gerçek dönerin nasıl olması gerektiğini de şöyle anlattı; “Dönerin iyisi sadece yaprak etten yapılır, içinde kıyma bulunan dönerin kalitesi düşer, kıymanın içinde ne olduğunu müşteri bilemez ve hileye uygundur. Biz sadece parça yaprak etten döner yapıyoruz. Kıyma karışık döner çok kolay kendini belli eder. Eğer döner çıtır çıtır kızarmamış ve içinde köfte gibi ufalanan minnacık parçalar varsa bu dönerin kalitesi düşüktür. Tüketiciler döneri yerken bunu kolaylıkla fark ederler. İyi dönerden et tadı ve kokusu gelir.”

Türkiye’de 35.000’den fazla döner satan nokta olduğunu dile getiren Sezgin “Pazarın yıllık hacmi 50 milyar TL üzerinde. En büyük organize döner perakendecisi olma hedefindeyiz. Öte yandan helal sertifikamız da var” sözlerinde bulundu.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.