a
HomeSEKTÖRLERYüzyıllar boyunca müzik mimariyi nasıl etkiledi?

Yüzyıllar boyunca müzik mimariyi nasıl etkiledi?

Yüzyıllar boyunca müzik mimariyi nasıl etkiledi?

2017’ yılından itibaren Geberit sponsorluğunda düzenlenen ve Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu, genç mimarlık öğrencilerini desteklemeye devam ediyor. Geberit’in eğitime verdiğin önemi de gözler önüne seren burs, geleceğin mimarlarının gelişiminde önemli bir rol üstleniyor. Bu senenin bursiyeri Alihan Sağlam ise “Come prima / Önceki Gibi” başlıklı rotasını geçtiğimiz günlerde tamamladı.
 

Sağlam: Dönem anlayışları çok değişken

“Mimarlık ve inovasyon” temasını “Come prima / Önceki Gibi” başlıklı rotasıyla müzik ile mimarlık arasındaki ilişki üzerinden irdeleyen Sağlam, dört ülkede dört farklı yapıyı inceledi. Mimarlık okumaya başladığından beri, müzik ile mimarlık arasındaki ilişkinin neler olabileceğini ve nasıl ilişki kurabileceği hakkında çalıştığını söyleyen Sağlam, “Araştırmalarım sonucu fark ettiğim ve bana göre en önemli konu; dönem anlayışları. Mimariye bir anlayış yansımadan önce bunları öncelikli olarak müzikte görmeye başlıyorsunuz. Aslında 17.yy
sonrasında müziğe verilen önem artıyor. Öncesinde düşünceleri ve duyguları anlatmak için edebiyat, resim gibi sanat dalları daha yoğun kullanılırken sonrasında müziğin de güçlü yönleri keşfediliyor” dedi.
 

“Müzik, insan ile eş zamanlı yaşayan ve değişen bir kavram olarak yorumlanabilir”

Okuduğu dönemden bugüne müzik ile mimarlık arasında nasıl ilişki kurulabileceğini, nerede belirginleşip, nerede birbirine dokundukları üzerine çalıştığını aktaran Alihan Sağlam, “Müzik ile mimarlık, arasındaki ilişkinin araştırmalarım sonucu fazlasıyla benzeştiğini gördüm. Bu iki alanın birbirinde ayrı hareket edemeyeceği gibi, bu pratikler iyice araştırıldığında inovasyona öncülük edilebilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. ”
 

“Çektiğim fotoğraflar üzerinden tekrar eskiz denemeleri yaptığımda bile yeni formlar buluyorum”

Seyahat sonrası “Come prima / Önceki Gibi” projesini destekleyen ana unsurların müzikler, eskizler, görseller ve yazılımlar olduğunun altını çizen Sağlam, “Çektiğim fotoğraflar üzerinden tekrar eskiz denemeleri yaptığımda bile yeni formlar buluyorum. Bu formların araştırmalarını yaptıktan sonra anlayışlarını, anlayışlardan sonra ise müziğe ve mimariye nasıl yansıdığını daha iyi keşfediyorum. Seyahat ile birlikte gördüğüm yapıları detaylı bir şekilde incelemek projeyi daha da güçlendiriyor.”

Müzik ve fotoğraf bir arada…

Sunumunda öncelikli olarak gezi sırasındaki deneyimlerinde hissettiği duygu ve düşünceleri pekiştirmesi için müzik ile eş zamanlı bir çalışma gerçekleştirmek istediğini söyleyen Alihan Sağlam, seyahat sırasında çizdiği eskiz ve fotoğrafların bunu tamamlayarak iyi bir şekilde anlatacağını söyledi. Sağlam, bugüne kadar gerçekleştirdiği araştırmalarının ve deneyimleri de görsel kimliğe dönüştürdüğünü, böylelikle dinleyiciler ile birlikte çalışmasının işitselliğini fark etmeye çalışacaklarının altını çizdi.

Share With:
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.